Skip to content

121 Garrison Ave.(Unit C0104)Jersey City, NJ 07306

Built 1910

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Jun 3, 2019

Property Information

Block10503
Lot7
QualifierC0104
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page105

Building Details

Building ClassC0666
Description4S-B-D-18U-H(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage666
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,000
31%
Improvement Value:$144,800
69%
Total Assessment$209,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,685-0.6%
2024$4,714+40.1%
2023$3,365-0.4%
2022$3,378+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

Sq Ft666DeedBook 9411, Page 747Recorded6/24/2019

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 8755, Page 983

Property Built

Built

Year Built: 1910