Skip to content

282 Magnolia Ave.(Unit C0012)Jersey City, NJ 07306

Built 1987

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Feb 21, 2023

Property Information

Block10601
Lot2
QualifierC0012
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page106

Building Details

Building ClassC0865
Description4S-BT-B-34U-H(1
Dwellings1
ZoningC-1
Sq Footage865
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
21%
Improvement Value:$297,800
79%
Total Assessment$377,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,436-0.6%
2024$8,489+40.1%
2023$6,060-0.4%
2022$6,083+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000
Sq Ft865DeedBook 9750, Page 956Recorded6/8/2023

Property Sale

Sale
$392,500
DeedBook 9228, Page 266

Property Sale

Sale
$392,500

From:

To:

Sq Ft865DeedBook 9228, Page 266Recorded8/14/2017

Property Sale

Sale
$116,000
DeedBook 5974, Page 331

Property Built

Built

Year Built: 1987