Skip to content

282 Magnolia Ave.(Unit C0008)Jersey City, NJ 07306

Built 1987

Last Sale Price
$399,000
Last Sale Date
Mar 26, 2021

Property Information

Block10601
Lot2
QualifierC0008
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page106

Building Details

Building ClassC0865
Description4S-BT-B-34U-H(1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage865
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
36%
Improvement Value:$140,700
64%
Total Assessment$220,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,928-0.6%
2024$4,959+40.1%
2023$3,540-0.4%
2022$3,553+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$399,000
Sq Ft865DeedBook 9606, Page 310Recorded10/14/2021

Property Built

Built

Year Built: 1987