Skip to content

829 Pavonia Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1922

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Nov 8, 2006

Property Information

Block10601
Lot30
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page106

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,782
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$326,100
58%
Improvement Value:$233,100
42%
Total Assessment$559,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,487-0.6%
2024$12,565+40.1%
2023$8,970-0.4%
2022$9,003+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000
DeedBook 8051, Page 175

Property Built

Built

Year Built: 1922