Skip to content

1021 West Side Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1912

Last Sale Price
$538,000
Last Sale Date
Dec 20, 2019

Property Information

Block10403
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page104

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage1,760
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$153,000
41%
Improvement Value:$220,500
59%
Total Assessment$373,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,340-0.6%
2024$8,393+40.1%
2023$5,991-0.4%
2022$6,013+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$538,000
Sq Ft1,760DeedBook 9462, Page 1Recorded1/8/2020

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

Sq Ft2,020DeedBook 9068, Page 84Recorded10/13/2015

Property Built

Built

Year Built: 1912