Skip to content

14 Rock St.Jersey City, NJ 07306

Built 1922

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Oct 16, 2018

Property Information

Block10801
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page108

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,106
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$196,000
60%
Improvement Value:$129,600
40%
Total Assessment$325,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,271-0.6%
2024$7,316+40.1%
2023$5,223-0.4%
2022$5,242+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$475,000

From:

To:

DeedBook 9351, Page 271Recorded10/24/2018

Property Sale

Sale
$365,000

From:

To:

DeedBook 9280, Page 962Recorded2/9/2018

Property Built

Built

Year Built: 1922