Skip to content

58 Harrison Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 2006

Last Sale Price
$237,000
Last Sale Date
Feb 5, 2010

Property Information

Block16901
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page169

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B+F-2U-G
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage3,153
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$227,200
38%
Improvement Value:$366,400
62%
Total Assessment$593,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,255-0.6%
2024$13,338+40.1%
2023$9,521-0.4%
2022$9,557+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$237,000
DeedBook 8720, Page 101

Property Built

Built

Year Built: 2006