Skip to content

365 Virginia Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 2005

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Feb 10, 2006

Property Information

Block20402
Lot31
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page204

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B+F-2U-G1
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,270
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$126,800
22%
Improvement Value:$449,700
78%
Total Assessment$576,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,873-0.6%
2024$12,954+40.1%
2023$9,247-0.4%
2022$9,282+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 7907, Page 198

Property Built

Built

Year Built: 2005