Skip to content

181 Baldwin Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1918
Apartment

Last Sale Price
$955,000
Last Sale Date
Apr 6, 2021

Property Information

Block10802
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page108

Building Details

Building Class---
Description3S-B-D-6U-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$330,000
32%
Improvement Value:$711,400
68%
Total Assessment$1,041,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,254-0.6%
2024$23,400+90.7%
2023$12,271-0.4%
2022$12,317+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$955,000
DeedBook 9568, Page 415Recorded6/1/2021

Property Sale

Sale
$622,000
DeedBook 8366, Page 43

Property Built

Built

Year Built: 1918