Skip to content

121 Baldwin Av.Jersey City, NJ 07306

Built 1915
Apartment

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Jun 5, 2002

Property Information

Block12308
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page123

Building Details

Building Class---
Description3S-B-D-7U-H
Dwellings---
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$385,000
35%
Improvement Value:$715,000
65%
Total Assessment$1,100,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,563-0.6%
2024$24,717+40.1%
2023$17,644-0.4%
2022$17,710+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 6010, Page 203

Property Built

Built

Year Built: 1915