Skip to content

56 Newkirk St.Jersey City, NJ 07306

Built 1920
Apartment

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Jul 29, 1994

Property Information

Block10802
Lot35
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page108

Building Details

Building Class---
Description4S-BT-B-A-21U-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,155,000
66%
Improvement Value:$595,000
34%
Total Assessment$1,750,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$39,078-0.6%
2024$39,323+40.1%
2023$28,070-0.4%
2022$28,175+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000
DeedBook 4759, Page 227

Property Built

Built

Year Built: 1920