Skip to content

42 Vroom St.Jersey City, NJ 07306

Built 1924
Apartment

Last Sale Price
$1,000,000
Last Sale Date
Sep 28, 2006

Property Information

Block12308
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page123

Building Details

Building Class---
Description4S-BT-BA-20U-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,155,000
68%
Improvement Value:$540,700
32%
Total Assessment$1,695,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$37,865-0.6%
2024$38,102+40.1%
2023$27,199-0.4%
2022$27,301+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,000,000
DeedBook 8047, Page 128

Property Built

Built

Year Built: 1924