Skip to content

113 Chestnut Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 2000

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Aug 15, 2013

Property Information

Block10901
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page109

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B-F-2U-HG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,489
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$335,500
37%
Improvement Value:$574,000
63%
Total Assessment$909,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,309-0.6%
2024$20,436+40.1%
2023$14,588-0.4%
2022$14,643+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$625,000

From:

To:

DeedBook 8932, Page 48Recorded9/13/2013

Property Built

Built

Year Built: 2000