Skip to content

77 Magnolia Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1922
Apartment

Last Sale Price
$4,212,500
Last Sale Date
Jan 14, 2016

Property Information

Block10901
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page109

Building Details

Building Class---
Description4S-B-A-25U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,375,000
44%
Improvement Value:$1,750,800
56%
Total Assessment$3,125,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$68,908-0.6%
2024$69,340+40.1%
2023$49,498-0.4%
2022$49,683+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$4,212,500

From:

To:

DeedBook 9102, Page 172Recorded2/25/2016

Property Sale

Sale
$2,125,000
DeedBook 7861, Page 197

Property Built

Built

Year Built: 1922