Skip to content

87 Magnolia Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1922

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 18, 2018

Property Information

Block10901
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page109

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B-D-2U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,436
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$290,000
56%
Improvement Value:$229,400
44%
Total Assessment$519,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,598-0.6%
2024$11,671+40.1%
2023$8,331-0.4%
2022$8,362+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$342,000
DeedBook 7219, Page 103

Property Built

Built

Year Built: 1922