Skip to content

72 Henry St.(Unit C0010)Jersey City, NJ 07306

Built 1990

Owner
---
Last Sale Price
$776,888
Last Sale Date
Dec 18, 2025

Property Information

Block10901
Lot29
QualifierC0010
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page109

Building Details

Building ClassC1440
Description3S-F-D-15U-H(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,440
Acreage0.52

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,000
18%
Improvement Value:$345,800
82%
Total Assessment$420,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,396-0.6%
2024$9,455+40.1%
2023$6,750-0.4%
2022$6,775+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$776,888
Sq Ft1,440DeedBook 9951, Page 526Recorded12/22/2025

Property Sale

Sale
$510,000
Sq Ft1,620DeedBook 9523, Page 825Recorded12/3/2020

Property Sale

Sale
$79,500
DeedBook 5170, Page 43

Property Built

Built

Year Built: 1990