Skip to content

73 Chestnut Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1902

Last Sale Price
$162,000
Last Sale Date
Nov 12, 2004

Property Information

Block10901
Lot60
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page109

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-D-2U-NH
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,256
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$295,600
66%
Improvement Value:$149,400
34%
Total Assessment$445,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,937-0.6%
2024$9,999+40.1%
2023$7,138-0.4%
2022$7,165+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$162,000
DeedBook 7397, Page 75

Property Built

Built

Year Built: 1902