Skip to content

64-70 Baldwin Ave.Jersey City, NJ 07306

Apartment
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$6,500,000
Last Sale Date
Jun 24, 2021

Property Information

Block12406
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page124

Building Details

Building Class---
Description4S-B-A-42U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$2,310,000
77%
Improvement Value:$690,000
23%
Total Assessment$3,000,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$66,990-0.6%
2024$67,410+40.1%
2023$48,120-0.4%
2022$48,300+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$6,500,000
DeedBook 9578, Page 56Recorded6/30/2021

Property Sale

Sale
$6,500,000
DeedBook 9575, Page 836Recorded6/22/2021

Property Sale

Sale
$6,500,000
DeedBook 9578, Page 56