Skip to content

34 Waldo AveJersey City, NJ 07306

Built 1965

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Jul 25, 2012

Property Information

Block10901
Lot89
QualifierC0007
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page109

Building Details

Building ClassC0000
Description2SBTB&FD-1UH-G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,118
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
20%
Improvement Value:$300,300
80%
Total Assessment$375,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,380-0.6%
2024$8,433+40.1%
2023$6,020-0.4%
2022$6,042+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 8862, Page 467

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 7036, Page 161

Property Built

Built

Year Built: 1965