Skip to content

34 Waldo Ave.(Unit C0019)Jersey City, NJ 07306

Built 1965

Last Sale Date
Sep 18, 1990

Property Information

Block10901
Lot89
QualifierC0019
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page109

Building Details

Building ClassC0000
Description2SBTB&FD-1UH-G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,118
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
24%
Improvement Value:$237,300
76%
Total Assessment$312,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,974-0.6%
2024$7,017+40.1%
2023$5,009-0.4%
2022$5,028+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4340, Page 15

Property Built

Built

Year Built: 1965