Skip to content

78 Waldo Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1975

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 21, 2012

Property Information

Block10901
Lot97
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page109

Building Details

Building Class---
Description2S-B&F-D-2U-HG2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,446
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$341,900
46%
Improvement Value:$402,900
54%
Total Assessment$744,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,631-0.6%
2024$16,736+40.1%
2023$11,947-0.4%
2022$11,991+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1975