Skip to content

384 Second St.(Unit C0002)Jersey City, NJ 07302

Built 2008

Last Sale Price
$620,000
Last Sale Date
Jul 17, 2023

Property Information

Block11004
Lot23
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page110

Building Details

Building Class---
Description3S-F-4U-CONDO
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage805
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
18%
Improvement Value:$455,000
82%
Total Assessment$555,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,393-0.6%
2024$12,471+40.1%
2023$8,902-0.4%
2022$8,936+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$620,000
Sq Ft805DeedBook 9770, Page 453Recorded9/12/2023

Property Sale

Sale
$592,000

From:

To:

Sq Ft805DeedBook 9342, Page 783Recorded9/25/2018

Property Sale

Sale
$386,000

From:

To:

Sq Ft805DeedBook 8932, Page 948Recorded9/17/2013

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$415,000
DeedBook 8390, Page 311