Skip to content

384 Second St.(Unit C0004)Jersey City, NJ 07302

Built 2008

Last Sale Price
$640,000
Last Sale Date
Jun 26, 2023

Property Information

Block11004
Lot23
QualifierC0004
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page110

Building Details

Building Class---
Description3S-F-4U-CONDO
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage831
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
17%
Improvement Value:$476,900
83%
Total Assessment$576,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,882-0.6%
2024$12,963+40.1%
2023$9,253-0.4%
2022$9,288+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$640,000
Sq Ft831DeedBook 9776, Page 419Recorded10/5/2023

Property Sale

Sale
$569,000
DeedBook 9322, Page 554

Property Sale

Sale
$569,000

From:

To:

Sq Ft831DeedBook 9322, Page 554Recorded7/12/2018

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$439,000
DeedBook 8334, Page 200