Skip to content

367 Second St.

Jersey City, NJ 07302

Built 1890

Last Sale Price
$479,000
Last Sale Date
Feb 5, 2019

Property Information

Block11005
Lot10
QualifierC0202
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page110

Building Details

Building Class---
Description4S-B-D-8U-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage725
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,000
19%
Improvement Value:$388,000
81%
Total Assessment$479,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,696+4.8%
2024$10,201+40.1%
2023$7,282-0.4%
2022$7,309+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$479,000

From:

To:

DeedBook 9384, Page 865Recorded3/6/2019

Property Built

Built

Year Built: 1890