Skip to content

367 Second St.(Unit C0402)Jersey City, NJ 07302

Built 1890

Owner
---
Last Sale Price
$514,000
Last Sale Date
Jul 15, 2022

Property Information

Block11005
Lot10
QualifierC0402
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page110

Building Details

Building Class---
Description4S-B-D-8U-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage725
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$96,000
20%
Improvement Value:$384,000
80%
Total Assessment$480,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,718+4.8%
2024$10,224+40.1%
2023$7,298-0.4%
2022$7,326+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$514,000
Sq Ft725DeedBook 9686, Page 631Recorded8/2/2022

Property Sale

Sale
$514,000
DeedBook 9686, Page 631

Property Sale

Sale
$480,000
DeedBook 9428, Page 694Recorded8/22/2019

Property Built

Built

Year Built: 1890