Skip to content

367 Second St.(Unit C0401)Jersey City, NJ 07302

Built 1890

Owner
---
Last Sale Price
$530,000
Last Sale Date
May 20, 2025

Property Information

Block11005
Lot10
QualifierC0401
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page110

Building Details

Building Class---
Description4S-B-D-8U-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage725
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$90,100
18%
Improvement Value:$417,900
82%
Total Assessment$508,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,344+4.5%
2024$10,853+40.1%
2023$7,747-0.4%
2022$7,776+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$530,000
Sq Ft725DeedBook 9903, Page 61Recorded5/28/2025

Property Sale

Sale
$508,000

From:

To:

DeedBook 9384, Page 132Recorded3/4/2019

Property Built

Built

Year Built: 1890