Skip to content

443 Second St.(Unit C0215)Jersey City, NJ 07302

Built 2010

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Sep 20, 2021

Property Information

Block11007
Lot16
QualifierC0215
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page110

Building Details

Building Class---
Description4S-B-54U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,163
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
14%
Improvement Value:$638,800
86%
Total Assessment$738,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,497-0.6%
2024$16,601+40.1%
2023$11,850-0.4%
2022$11,895+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$750,000
Sq Ft1,163DeedBook 9610, Page 253Recorded10/28/2021

Property Sale

Sale
$769,000
Sq Ft1,163DeedBook 9418, Page 405Recorded7/22/2019

Property Sale

Sale
$690,000

From:

To:

Sq Ft1,163DeedBook 9061, Page 708Recorded9/2/2015

Property Sale

Sale
$419,900
DeedBook 8734, Page 341

Property Built

Built

Year Built: 2010