Skip to content

443 Second St.(Unit C0406)Jersey City, NJ 07302

Built 2010

Last Sale Price
$699,000
Last Sale Date
Nov 20, 2015

Property Information

Block11007
Lot16
QualifierC0406
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page110

Building Details

Building Class---
Description4S-B-54U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,160
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
14%
Improvement Value:$637,900
86%
Total Assessment$737,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,477-0.6%
2024$16,581+40.1%
2023$11,836-0.4%
2022$11,880+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$699,000

From:

To:

Sq Ft1,160DeedBook 9085, Page 440Recorded12/10/2015

Property Sale

Sale
$699,000
DeedBook 9085, Page 440

Property Sale

Sale
$485,000

From:

To:

Sq Ft1,160DeedBook 8919, Page 15Recorded7/8/2013

Property Sale

Sale
$419,900
DeedBook 8768, Page 197

Property Built

Built

Year Built: 2010