Skip to content

443 Second St.(Unit C0417)Jersey City, NJ 07302

Built 2010

Last Sale Price
$760,000
Last Sale Date
Jul 7, 2017

Property Information

Block11007
Lot16
QualifierC0417
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page110

Building Details

Building Class---
Description4S-B-54U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,181
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
16%
Improvement Value:$530,000
84%
Total Assessment$630,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,068-0.6%
2024$14,156+18.3%
2023$11,969-0.4%
2022$12,014+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$760,000
DeedBook 9218, Page 693

Property Sale

Sale
$760,000

From:

To:

Sq Ft1,181DeedBook 9218, Page 693Recorded7/14/2017

Property Sale

Sale
$539,000

From:

To:

Sq Ft1,181DeedBook 8920, Page 204Recorded7/15/2013

Property Sale

Sale
$434,900
DeedBook 8735, Page 148

Property Built

Built

Year Built: 2010