Skip to content

309 Fourth St.Jersey City, NJ 07302

Built 2014

Last Sale Price
$989,000
Last Sale Date
Jan 29, 2014

Property Information

Block11101
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page111

Building Details

Building Class---
Description3S-B&F-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,063
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$508,400
53%
Improvement Value:$451,600
47%
Total Assessment$960,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,437-0.6%
2024$21,571+40.1%
2023$15,398-0.4%
2022$15,456+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$989,000

From:

To:

DeedBook 8957, Page 995Recorded2/20/2014

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 8875, Page 62