Skip to content

358 Bramhall Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 2022

Last Sale Price
$999,988
Last Sale Date
Apr 12, 2022

Property Information

Block20102
Lot71
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page201

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-1U-G1
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage2,100
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$436,900
61%
Improvement Value:$393,100
55%
Total Assessment$712,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,901-0.6%
2024$16,001+232.5%
2023$4,812+87.5%
2022$2,566+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$999,988
Sq Ft2,100DeedBook 9661, Page 740Recorded4/28/2022

Property Built

Built

Year Built: 2022

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

DeedBook 9350, Page 767Recorded10/22/2018

Property Sale

Sale
$164,000

From:

To:

DeedBook 9224, Page 995Recorded8/2/2017

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 7887, Page 317