Skip to content

310 Third St.Jersey City, NJ 07302

Built 1873
Other Exempt
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$980,000
Last Sale Date
Dec 3, 2024

Property Information

Block11102
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page111

Building Details

Building Class---
DescriptionCOMMON AREA
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage5,772
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:N/A
0%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment---

Tax History

YearProperty taxesChange
2024$37,714+40.1%
2023$26,922-0.4%
2022$27,022+4.5%
2021$25,847+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$980,000
Sq Ft5,772DeedBook 9867, Page 268Recorded12/17/2024

Property Sale

Sale
$1,300,000
Sq Ft3,700DeedBook 9524, Page 561Recorded12/7/2020

Property Built

Built

Year Built: 1873