Skip to content

316 Third St.Jersey City, NJ 07302

Built 1890

Owner
---
Last Sale Price
$1,565,000
Last Sale Date
Sep 24, 2025

Property Information

Block11102
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page111

Building Details

Building Class---
Description3S-F-B-D-3U-H
Dwellings3
ZoningR-2
Sq Footage3,132
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$658,100
45%
Improvement Value:$816,700
55%
Total Assessment$1,474,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$32,932-0.6%
2024$33,139+40.1%
2023$23,656-0.4%
2022$23,744+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,565,000
Sq Ft3,132DeedBook 9938, Page 514Recorded10/28/2025

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 3463, Page 157

Property Built

Built

Year Built: 1890