Skip to content

591 Jersey Ave.(Unit C0002)Jersey City, NJ 07302

Built 1900

Last Sale Price
$1,180,000
Last Sale Date
Apr 25, 2023

Property Information

Block11103
Lot17
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page111

Building Details

Building Class---
Description2.5S-B&F-6UCOND
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,341
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
12%
Improvement Value:$720,200
88%
Total Assessment$820,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,315-0.6%
2024$18,430+40.1%
2023$13,156-0.4%
2022$13,205+41.9%
Property History

Property Sale

Sale
$1,180,000
Sq Ft1,341DeedBook 9747, Page 507Recorded5/17/2023

Property Sale

Sale
$704,000

From:

To:

Sq Ft1,341DeedBook 9008, Page 879Recorded12/1/2014

Property Built

Built

Year Built: 1900