Skip to content

80.5 Erie StreetJersey City, NJ 07302

Built 1905

Last Sale Price
$990,000
Last Sale Date
Nov 9, 2022

Property Information

Block11303
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page113

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-D-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,313
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$480,600
60%
Improvement Value:$322,800
40%
Total Assessment$803,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,940-0.6%
2024$18,052+75.3%
2023$10,296-0.4%
2022$10,335+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$990,000
Sq Ft1,313DeedBook 9715, Page 290Recorded12/14/2022

Property Sale

Sale
$765,000

From:

To:

Sq Ft1,313DeedBook 9401, Page 77Recorded5/7/2019

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 3433, Page 924

Property Built

Built

Year Built: 1905