Skip to content

232.5 Third Street

Jersey City, NJ 07302

Built 1887

Last Sale Price
$1,615,000
Last Sale Date
Nov 6, 2024

Property Information

Block11105
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page111

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B-D-3U-H
Dwellings3
ZoningR-2
Sq Footage2,240
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$575,700
45%
Improvement Value:$706,900
55%
Total Assessment$1,282,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,640-0.6%
2024$28,820+40.1%
2023$20,573-0.4%
2022$20,650+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,615,000
Sq Ft2,240DeedBook 9862, Page 696Recorded11/21/2024

Property Sale

Sale
$709,900
DeedBook 8855, Page 686

Property Sale

Sale
$157,000
DeedBook 5216, Page 133

Property Built

Built

Year Built: 1887