Skip to content

253 Fourth St.Jersey City, NJ 07302

Built 1857

Last Sale Date
Apr 30, 2018

Property Information

Block11105
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page111

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B-D-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,727
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$575,700
44%
Improvement Value:$732,000
56%
Total Assessment$1,307,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,201-0.6%
2024$29,384+40.1%
2023$20,976-0.4%
2022$21,054+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1857