Skip to content

45 Coles St.Jersey City, NJ 07302

Built 1890
Commercial

Last Sale Price
$925,000
Last Sale Date
Dec 29, 2021

Property Information

Block11106
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page111

Building Details

Building Class---
Description3S-F-C-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$237,000
54%
Improvement Value:$204,700
46%
Total Assessment$441,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,863-0.6%
2024$9,925+40.1%
2023$7,085-0.4%
2022$7,111+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$925,000
DeedBook 9645, Page 288Recorded3/2/2022

Property Sale

Sale
$84,000
DeedBook 5335, Page 87

Property Built

Built

Year Built: 1890