Skip to content

39 Coles St.Jersey City, NJ 07302

Built 1925

Last Sale Price
$1,750,000
Last Sale Date
Jan 27, 2017

Property Information

Block11107
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page111

Building Details

Building Class---
Description2S-B-2U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,520
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$720,000
36%
Improvement Value:$1,280,000
64%
Total Assessment$2,000,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$44,660-0.6%
2024$44,940+40.1%
2023$32,080-0.4%
2022$32,200+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,750,000

From:

To:

DeedBook 9198, Page 142Recorded5/4/2017

Property Built

Built

Year Built: 1925