Skip to content

277 Third St.

Jersey City, NJ 07302

Built 1870

Last Sale Price
$382,500
Last Sale Date
Nov 30, 2006

Property Information

Block11108
Lot11
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page111

Building Details

Building Class---
Description2.5S-BF-4U-COND
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage890
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
19%
Improvement Value:$438,800
81%
Total Assessment$538,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,031-0.6%
2024$12,107+40.1%
2023$8,642-0.4%
2022$8,675+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$382,500
DeedBook 8115, Page 120

Property Built

Built

Year Built: 1870