Skip to content

298 Second St.

Jersey City, NJ 07302

Built 1883

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Nov 23, 2005

Property Information

Block11108
Lot27
QualifierC0502
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page111

Building Details

Building ClassC0680
Description5SBT-B-D-10U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage680
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
29%
Improvement Value:$245,000
71%
Total Assessment$345,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,704-0.6%
2024$7,752+40.1%
2023$5,534-0.4%
2022$5,555-18.5%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 7745, Page 304

Property Built

Built

Year Built: 1883