Skip to content

306 Second St.

Jersey City, NJ 07302

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 26, 2020

Property Information

Block11108
Lot31
QualifierC0201
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page111

Building Details

Building ClassC0730
Description4S-B-9U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage911
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
18%
Improvement Value:$458,700
82%
Total Assessment$558,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,476-0.6%
2024$12,554+40.1%
2023$8,962-0.4%
2022$8,995+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$586,500

From:

To:

Sq Ft911DeedBook 9207, Page 77Recorded6/8/2017

Property Sale

Sale
$415,000
DeedBook 8927, Page 7

Property Built

Built

Year Built: 1900