Skip to content

308 Second St.

Jersey City, NJ 07302

Built 1900

Last Sale Price
$770,000
Last Sale Date
May 9, 2022

Property Information

Block11108
Lot32
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page111

Building Details

Building ClassC1236
Description3S-B-D-3U-H(1)
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,236
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
19%
Improvement Value:$426,500
81%
Total Assessment$526,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,757-0.6%
2024$11,830+40.1%
2023$8,445-0.4%
2022$8,477+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$770,000
Sq Ft1,236DeedBook 9668, Page 219Recorded5/23/2022

Property Sale

Sale
$495,000
DeedBook 8774, Page 944

Property Built

Built

Year Built: 1900