Skip to content

310 Second St.

Jersey City, NJ 07302

Built 1900

Last Sale Price
$760,000
Last Sale Date
Jul 23, 2021

Property Information

Block11108
Lot33
QualifierC0003
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page111

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-4U-CONDO
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage1,215
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
16%
Improvement Value:$514,700
84%
Total Assessment$614,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,726-0.6%
2024$13,812+40.1%
2023$9,860-0.4%
2022$9,897+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$760,000
Sq Ft1,215DeedBook 9609, Page 552Recorded10/27/2021

Property Sale

Sale
$492,000
DeedBook 8740, Page 558

Property Built

Built

Year Built: 1900