Skip to content

310 Second St.

Jersey City, NJ 07302

Built 1900

Last Sale Price
$715,000
Last Sale Date
Jun 23, 2023

Property Information

Block11108
Lot33
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page111

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-4U-CONDO
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage1,205
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
16%
Improvement Value:$516,300
84%
Total Assessment$616,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,762-0.6%
2024$13,848+40.1%
2023$9,885-0.4%
2022$9,922+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$715,000
Sq Ft1,205DeedBook 9760, Page 488Recorded7/24/2023

Property Sale

Sale
$635,000

From:

To:

Sq Ft1,205DeedBook 9065, Page 24Recorded9/23/2015

Property Sale

Sale
$462,500
DeedBook 8932, Page 284

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 8807, Page 521

Property Built

Built

Year Built: 1900