Skip to content

320 Second St.

Jersey City, NJ 07302

Built 1877

Last Sale Price
$845,000
Last Sale Date
Mar 10, 2021

Property Information

Block11108
Lot38
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page111

Building Details

Building Class---
Description2S-B&F-D-2U-H
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage1,767
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$522,000
71%
Improvement Value:$218,000
29%
Total Assessment$740,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,524-0.6%
2024$16,628+40.1%
2023$11,870-0.4%
2022$11,914+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$845,000
Sq Ft1,767DeedBook 9547, Page 909Recorded4/8/2021

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 7006, Page 300

Property Built

Built

Year Built: 1877