Skip to content

48 Coles St.

Jersey City, NJ 07302

Built 2021
Other Exempt

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 28, 2021

Property Information

Block11108
Lot43
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page111

Building Details

Building Class---
DescriptionCOMMON AREA
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:N/A
0%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment---

Tax History

YearProperty taxesChange
2022$9,341+4.5%
2021$8,935+3.5%
2020$8,633+33.2%
2019$6,481+1.3%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2021

Property Sale

Sale
$1,125,000

From:

To:

DeedBook 9356, Page 740Recorded11/9/2018