Skip to content

48 Coles St.

Jersey City, NJ 07302

Built 2021

Last Sale Price
$1,140,000
Last Sale Date
Jul 7, 2021

Property Information

Block11108
Lot43
QualifierC0301
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page111

Building Details

Building Class---
Description4S-F-4U-CONDO
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,343
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$288,900
37%
Improvement Value:$690,100
89%
Total Assessment$772,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,239-0.6%
2024$17,347+202.8%
2023$5,728+0.0%
2022$5,728
Property History

Property Sale

Sale
$1,140,000
Sq Ft1,343DeedBook 9587, Page 975Recorded8/7/2021

Property Built

Built

Year Built: 2021