Skip to content

233 Third St.(Unit C0002)Jersey City, NJ 07302

Built 1920

Owner
---
Last Sale Price
$517,000
Last Sale Date
Aug 26, 2025

Property Information

Block11109
Lot9
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page111

Building Details

Building Class---
Description4S-B-D-8U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage654
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$100,000
23%
Improvement Value:$342,200
77%
Total Assessment$442,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,874-0.6%
2024$9,936+40.1%
2023$7,093-0.4%
2022$7,119+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$517,000
Sq Ft654DeedBook 9934, Page 168Recorded10/2/2025

Property Sale

Sale
$479,000
Sq Ft654DeedBook 9601, Page 423Recorded9/27/2021

Property Sale

Sale
$481,250

From:

To:

Sq Ft654DeedBook 9168, Page 813Recorded1/3/2017

Property Sale

Sale
$334,900
DeedBook 8039, Page 202

Property Built

Built

Year Built: 1920