Skip to content

548 Jersey Ave.Jersey City, NJ 07302

Built 1878
Commercial

Last Sale Price
$1,165,000
Last Sale Date
Aug 13, 2012

Property Information

Block11114
Lot31
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page111

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B-C-2U
Dwellings---
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$306,300
31%
Improvement Value:$693,700
69%
Total Assessment$1,000,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,330-0.6%
2024$22,470+33.0%
2023$16,900-0.4%
2022$16,963+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,165,000
DeedBook 8867, Page 226

Property Sale

Sale
$1,125,000
DeedBook 8580, Page 126

Property Built

Built

Year Built: 1878